اثبات مالکیت ملک | اثبات مالکیت | مالکیت ملک

اگر ملکی در اداره ثبت اسناد و املاک بصورت رسمی ثبت نشده باشد، طبیعتاً سند رسمی نیز ندارد. حال اگر در مورد مالکیت اینگونه املاک اختلاف ایجاد شود و شخصی که آن را خریده یا به نحو دیگر تملک کرده، بخواهد مالکیت خود را اثبات نماید، لازم است دعوایی به خواسته اثبات مالکیت در دادگاه مطرح کند.

دادگاه باتوجه به دلایل و مستندات خواهان نظیر تصرف ملک، مبایعه نامه عادی و مشهود، در صورتی که مالکیت خواهان را احراز نماید، حکم بر اثبات مالکیت وی صادر میکند.
در دعوای اثبات مالکیت خواهان، کسی که به نحوی ادعای مالکیت ملک را دارد و خوانده کسی است که ملک ثبت نشده را به خواهان فروخته است و چنانچه ایادی قبلی نیز داشته باشد، باید علاوه بر فروشنده تمام ایادی قبلی نیز طرف دعوی قرار گیرد. دعاوی مربوط به اموال غیر منقول در دادگاه محلی که ملک در آن حوزه واقع شده است، رسیدگی می شود.

حکم اثبات مالکیت اعلامی است و نیاز به صدور اجرائیه نیست، و پس از قطعیت حکم محکوم له به عنوان مالک رسمی ملک میتواند از مزایای رای استفاده کند. در مواردی که ملک ثبت نشده ای که در تصرف شخص دیگری است، مدعی دعوای اثبات مالکیت می تواند دعوای اثبات مالکیت و خلع ید را بصورت همزمان مطرح نماید.دانلود مطلب:
لینک کوتاه مطلب: https://vakilp1.com/?p=4314

ما را در تلگرام دنبال کنید

دفتر وکالت شاهین قیصری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz
دفتر وکالت شاهین قیصری
مشاوره حقوقی رایگان
دفتر وکالت ما با وجود وکیل پایه یک دادگستری و تجربه فراوان در عرصه حقوقی، کیفری، خانوادگی و ملکی میتواند به عنوان مشاور حقوقی در کنار شما عزیزان باشد. شما در کنار ما میتوانید از مشاوره رایگان و حق الوکاله شرایطی بهرمند شوید. مشاوره در این دفتر وکالت رایگان بوده، و شما عزیزان میتوانید بصورت تلفنی و آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری ما، آقای شاهین قیصری مشاوره بگیرید. جهت مشاوره حضوری تماس گرفته و نوبت خود را رزرو نمایید. پس با ما تماس بگیرید ...
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری