تمکین زوجه | حکم تمکین | تمکین زن | تمکین همسر

در موضوع تمکین به طور کلی دو نوع تمکین وجود دارد، خاص و عام.
تمکین خاص به تمکینی گفته میشود که مربوط به اطاعت زن از نیازهای غریزی مرد است و تمکین عام مربوط به اطاعت در تمام امور کلی زندگی میباشد، چراکه در قانون به روشنی هم آمده است که ریاست خانواده از خصلت های مرد است.
گفتنی است که با عدم تمکین و پیگیری آن در مراجع قضایی نفقه زوجه حذف شده و مراحل پیگیری برای این موضوع در دادسرا تشکیل میشود. البته ناگفته نماند که برای اثبات عدم تمکین، دادگاه نیاز به مدارک روشن و واضح دارد.

لازم به ذکر است که اگر زوجه حاضر به تمکین باشد ولی زوج ایجاد فاصله کند، قانون این فاصله را عدم تمکین زوجه برنمیشمارد و همینطور حق نفقه از بین نخواهد رفت. البته در بعضی شرایط آنقدر مسعله پیچیده میشود که خود زوج یا زوجه نمیتواند برداشت درستی از موقعیت پیدا کند. اینجاست که مشاور حقوقی و خانوادگی میتواند برای پیگیری مسعله پیش آمده در کنار آن افراد باشد.
اگر زن از حق حبس استفاده کند، فقط میتواند از تمکین خاص خودداری کند و قانون این اجازه را به او داده است. اگر در بقیه امور تمکین نکند حق نفقه به او تعلق نخواهد گرفت.

گفتنی است که داشتن شغل در زوجه به خودی خود موردی در قانون ندارد، ولی اگر این اشتغال باعث شود که زندگی مشترک با زوج به مشکل برخورد و عدم تمکین بوجود آورد، زوج میتواند با مراجعه به دادسرا و طرح شکایت حق اشتغال را از همسرش بگیرد.
لارم به گفتن است که اگر زوجه به اشتغال مشغول باشد، باید در تامین معاش زندگی نیز مشارکت داشته باشد و حق نفقه کامل به او تعلق نخواهد گرفت.دانلود مطلب:
لینک کوتاه مطلب: https://vakilp1.com/?p=3458

ما را در تلگرام دنبال کنید

دفتر وکالت شاهین قیصری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz
دفتر وکالت شاهین قیصری
مشاوره حقوقی رایگان
دفتر وکالت ما با وجود وکیل پایه یک دادگستری و تجربه فراوان در عرصه حقوقی، کیفری، خانوادگی و ملکی میتواند به عنوان مشاور حقوقی در کنار شما عزیزان باشد. شما در کنار ما میتوانید از مشاوره رایگان و حق الوکاله شرایطی بهرمند شوید. مشاوره در این دفتر وکالت رایگان بوده، و شما عزیزان میتوانید بصورت تلفنی و آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری ما، آقای شاهین قیصری مشاوره بگیرید. جهت مشاوره حضوری تماس گرفته و نوبت خود را رزرو نمایید. پس با ما تماس بگیرید ...
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری