تهدید به بمب گذاری وسایل نقلیه | جرم تهدید | جرم بمب گذاری

ماده 511 قانون مجازات اسلامی که بر اثر گسترش اعمال تهدید آمیز نسبت به هواپیما و وسایل نقلیه مشابه تصویب شده است، استحضار میدارد: هر کس به قصد بر هم زدن امنیت کشور و تشویش اذهان عمومی تهدید به بمب گذاری هواپیما، کشتی و وسایل نقلیه عمومی نماید یا ادعا نماید که وسایل مزبور بمب گذاری شده است، علاوه بر جبران خسارات وارده بر دولت و اشخاص به 6 ماه تا 2 سال حبس محکوم می گردد.

همانطور که ملاحظه می شود، عنصر مادی این جرم تهدید یا ادعا نسبت به بمب گذاری در وسایل نقلیه و عنصر روانی آن علاوه بر سوء نیت عام، یعنی عمد در تهدید یا ادعا، عبارت از سوء نیت خاص، به شکل بر هم زدن امنیت کشور می باشد.
تفاوت تهدید یا ادعا آن است که تهدید نسبت به آینده و ادعا نسبت به گذشته است. همین طور تهدید حتماً، عملکرد خود فرد یا فرد و گروه دیگری که وی بر کار آن ها کنترلی دارد، مرتبط است. لیکن ادعا چنین نیست، مثلاً فرد میتواند ادعا کند که دیگری هواپیما را بمب گذاری کرده است.
قطعاً برای شمول ماده ادعا باید کذب و عاری از حقیقت باشد، چرا که اگر کسی واقعاً بمب گذاری کرده و سپس این خبر را به گوش مسئولان مربوط میرساند نه تنها نباید بابت این خبر دادن مجازات شود، بلکه مستحق تشویق هم خواهد بود. هرچند که مجازات او بابت بمب گذاری به جای خود خواهد بود. لیکن به استناد موادی که در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده است، موجب برخورداری وی از تخفیف مجازات می گردد.دانلود مطلب:
لینک کوتاه مطلب: https://vakilp1.com/?p=4297

ما را در تلگرام دنبال کنید

دفتر وکالت شاهین قیصری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz
دفتر وکالت شاهین قیصری
مشاوره حقوقی رایگان
دفتر وکالت ما با وجود وکیل پایه یک دادگستری و تجربه فراوان در عرصه حقوقی، کیفری، خانوادگی و ملکی میتواند به عنوان مشاور حقوقی در کنار شما عزیزان باشد. شما در کنار ما میتوانید از مشاوره رایگان و حق الوکاله شرایطی بهرمند شوید. مشاوره در این دفتر وکالت رایگان بوده، و شما عزیزان میتوانید بصورت تلفنی و آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری ما، آقای شاهین قیصری مشاوره بگیرید. جهت مشاوره حضوری تماس گرفته و نوبت خود را رزرو نمایید. پس با ما تماس بگیرید ...
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری