جعل کارت پایان خدمت | جعل کارت | پایان خدمت | جرم جعل

ماده 60 قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1363 (اصلاحی 68/9/8) عمل کسانی را که به وسیله اعمالی چون جعل شناسنامه، مهر، امضاء، کارت پایان خدمت یا کارت معافیت و استفاده از شناسنامه دیگران یا گواهی خلاف واقع و نظایر آنها موجبات معافیت خود یا دیگران را از خدمت وظیفه عمومی فراهم سازند مستوجب حبس از یک تا پنج سال و در صورتی که عمل جعل تاثیری در وضعیت مشمول نداشته باشد، مستوجب سه ماه تا سه سال حبس و یک تا ده سال انفصال دانسته است.

بدین ترتیب به نظر می رسد که در حالت اول باید عملاً معافیت به فرد مورد نظر اعطا شده باشد، ولی در حالت دوم صرف جعل چیزهای مورد اشاره هر چند که منتهی به نتیجه منظور نیز نگردد کفایت میکنند. ماده 61 قانون مورد اشاره پرسنل اداره وظیفه عمومی و نیروهای نظامی و انتظامی و نهادها و ارگانها و موسسات دولتی یا وابسته به دولت و نمایندگان شوراها و انجمن های اسلامی را، در صورت ارتکاب جرایم مذکور، مستحق انفصال دائم و حبس از سه تا هفت سال دانسته است.
به موجب تبصره ماده 61 (هرگاه به موجب قوانین جاری اعمال ارتکابی مذکور در دو ماده 60 و 61 عناوین دیگر داشته باشد، در این صورت به کیفر اشد همان عناوین محکوم می شوند).

بدین ترتیب بنظر میرسد که جعل گواهی پزشکی از این پس مشمول ماده 538 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 و نه مواد 60 و 61 فوق الاستعار خواهد بود.
در مورد فرار از خدمت نظام وظیفه ماده 58 قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح مصوب سال 1376 نیز قابل ذکر است که به موجب آن (هر نظامی که در ارتباط با وظیفه خود موجبات معافیت یا اعزام مشمولی را به خدمت وظیفه عمومی به ناحق فراهم سازد و یا سبب شود نام کسی که مشمول قانون خدمت وظیفه هست در لیست مشمولان ذکر نگردد، چنانچه اعمال مذکور به موجب قوانین دیگر مستلزم مجازات شدیدتری نباشد، به حبس از شش ماه تا سه سال و انفصال موقت از خدمت از شش ماه تا یک سال برای مرحله اول و اخراج از خدمت برای مرحله دوم محکوم می شود).
در صورتی که مرتکب از پزشکان یا متخصصان شاغل در نیروهای مسلح باشد، طبق ماده 56 عمل خواهد شد. باتشکر از توجه شما عزیزان، شما میتوانید دیگر مقالات ما همچون غصب و خلع ید را نیز مطالعه نمایید.دانلود مطلب:
لینک کوتاه مطلب: https://vakilp1.com/?p=4611

ما را در تلگرام دنبال کنید

دفتر وکالت شاهین قیصری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz
دفتر وکالت شاهین قیصری
مشاوره حقوقی رایگان
دفتر وکالت ما با وجود وکیل پایه یک دادگستری و تجربه فراوان در عرصه حقوقی، کیفری، خانوادگی و ملکی میتواند به عنوان مشاور حقوقی در کنار شما عزیزان باشد. شما در کنار ما میتوانید از مشاوره رایگان و حق الوکاله شرایطی بهرمند شوید. مشاوره در این دفتر وکالت رایگان بوده، و شما عزیزان میتوانید بصورت تلفنی و آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری ما، آقای شاهین قیصری مشاوره بگیرید. جهت مشاوره حضوری تماس گرفته و نوبت خود را رزرو نمایید. پس با ما تماس بگیرید ...
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری