حضانت | وکیل حضانت | قانون حضانت | حضانت فرزند

وفق ماده 40 قانون حمایت از خانواده، هر کس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذینفع و به دستور دادگاه صادرکننده رای نخستین تا زمان اجرای حکم، بازداشت می شود.
وفق ماده 22 آیین نامه قانون صد را که بر اجرای حکم حضانت تا زمانی که در حکم قطعی دادگاه معین گردیده استمرار دارد و اجرای احکام دادگاه باید پرونده اجرائی ویژه آن را تشکیل دهد، و هر زمان نیاز به پیگیری باشد، اقدام نماید.

هرگاه یکی از والدین از انجام تکالیف خودداری کند، در این صورت طبق ماده 1172 قانون مدنی الزام به تکلیف می شود، در صورتی که الزام موثر نباشد به هزینه پدر یکی از دیگر ابوین یا شخص ثالث، عمل حضانت را انجام می دهد. و ماده 1173 قانون مدنی و ماده 13 قانون حمایت از خانواده در مورد عدم مواظبت طفل علاوه بر مسئولیت حقوقی و جزائی که بر متخلف تحمیل می شود، ممکن است حضانت وی نیز ساقط گردد.
ضمانت اجرای جزائی حضانت از اجرای حکم در ماده 633 قانون مجازات اسلامی در نظر گرفته شده است و شخص که مانع از اجرای حکم گردد به حبس محکوم خواهد شد.دانلود مطلب:
لینک کوتاه مطلب: https://vakilp1.com/?p=4301

دفتر وکالت شاهین قیصری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz
دفتر وکالت شاهین قیصری
مشاوره حقوقی رایگان
دفتر وکالت ما با وجود وکیل پایه یک دادگستری و تجربه فراوان در عرصه حقوقی، کیفری، خانوادگی و ملکی میتواند به عنوان مشاور حقوقی در کنار شما عزیزان باشد. شما در کنار ما میتوانید از مشاوره رایگان و حق الوکاله شرایطی بهرمند شوید. مشاوره در این دفتر وکالت رایگان بوده، و شما عزیزان میتوانید بصورت تلفنی و آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری ما، آقای شاهین قیصری مشاوره بگیرید. جهت مشاوره حضوری تماس گرفته و نوبت خود را رزرو نمایید. پس با ما تماس بگیرید ...
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری