حقوق ثبت اختراع | ثبت اختراع | قانون ثبت اختراع | حقوق ثبت

از حق اختراع همواره و کرارا به عنوان یک حق انحصاری یاد می شود. آن طوریکه ما از حق انحصاری درک می کنیم، انحصار عبارت از: یک قاعده یا آئین نامه باز است که بوسیله آن فقط به دارنده یا صاحب حق انحصاری به بخش خاصی از بازار اجازه ورود داده می شود. حق ثبت اختراع عبارت از: حق مالکیت در زمینه یک خلاقیت تکنیکی، یعنی اختراع است. مالکیت در چهارچوب اصل وسعت نظر نظم و حقوق نقش تعیین کننده ای را ایفاء می کند. هیچ فرد منطقی و معقولی منکر این امر نخواهد بود که نقاش یک تصویر به عنوان یک اثر یا قطعه هنری مالک تصویری خواهد بود که با رنج و تلاش آن را خلق نموده است.

حقوق مدیریت ثبت اختراع به عنوان یکی از شاخه های اصلی حقوق مالکیت معنوی (مالکیت فکری) از موضوعات اساسی کنوانسیون پاریس در حمایت از مالکیت صنعتی است. تجربه به ما نشان میدهد که در یک کشور صنعتی بدون داشتن حمایت حقوق ثبت اختراع تمام شرکت ها و موسسات پیشتاز تجاری که بطور قابل توجهی در تحولات تکنیکی جدید سرمایه گذاری می کنند، خیلی زورد نابود و مضمحل می شوند. حداقل در رابطه با مرکزیت تحول و پیرفتشان، زیرا آنها نمی توانند با موسسات تقلیدگر یا کپی کننده رقابت کنند. نتیجه فقدان حمایت حقوق ثبت اختراع این است که موسسه تجاری مراقب رقبای خود است که ببیند تا چه حدودی و در چه زمینه ای آنها محصولات جذاب جدید خلق می کنند تا اینکه در اسرع وقت ممکن آنها را کپی کند. پیامد یا نتیجه منطقی این کار عبارت از اینست که تحقیق تکنیکی بدون حمایت حقوق ثبت اختراع می میرد و از بین می رود.
وجود حمایت از حقوق ثبت اختراع برای کشورهای در حال توسعه هم حائز اهمیت فراوان است. زیرا این امر انگیزه یا محرک خاصی برای موسسات پیشتاز تجاری کشورهای صنعتی جهت سرمایه گذاری در کشورهای در حال توسعه نه تنها در رابطه با تولید کالاهای قراردادی جهت مصارف روزمره بلکه در جهت تولید محصولات صنعتی پیچیده تر نیز می باشد. مثال بارز یک کشور با معرفی یا ورود یک سیستم ثبت اختراع مدرن، جمهوری خلق چین می باشد. این کشور رشد فزاینده صنعت خود را شاهد بوده و تجربه می کند. سرمایه گذاران کشورهای صنعتی نگران جلوگیری از تقلید و کپی محصولات جدید و جالب تولیدی خود در چین از طریق حقوق حمایت از ثبت اختراع هستند. فعالیتهای سرمایه گذاری قدرتمند موسسات پیشتاز تجاری در حال حاضر بر این اساس در چین در حال انجام است.

وکلای ثبت اختراعی که با دعاوی حقوق ثبت اختراع سر و کار دارند به تجربه می دانند که یک سیستم ثبت اختراع بدون دکترین تعادل برای مخترعین و صنایع، بی مصرف و بلا استفاده خواهد بود. در کشورهایی که دعاوی نقض حق ثبت اختراع حائز نقشی است، اهمیت تعادل را اعلام می کنند. این امر حتی حائز اهمیت بیشتری است، زیرا سیستم ثبت اختراع بر مبنای اصل چاپ و انتشار اختراع حمایت شده استوار است، این چاپ و انتشار معمولا 18 ماه پس از تاریخ حق تقدم انجام می شود، به طوریکه تمام رقبای یک متقاضی خیلی زود این امکان را می یابند که از آموزشها یا اطلاعات مندرج در یک اظهارنامه ثبت اختراع مطلع شوند. این آموزش هر رقیبی را قادر می سازد که مراتب هر گونه حیله یا پیشدستی مندرج در عبارت ظاهر ادعاها با استفاده از اوصاف و مشخصات مشابهی که از نظر ماهوی یا بطور عمده همان وظیفه خاص را با همان نتیجه مشابه اجراء می کنند، باشد. هیچ متقاضی یا وکیلی هرگز به هنگام تهیه پیش نویس ادعاها در وضعیتی نیست ک تخلف یا نقض حقوق محتملی را پیش بینی نماید. اگر ما چشم بصیرت داشتیم این امر ممکن و آسان بود که به هنگام تهیه پیش نویس کار اصلی راجع به اظهارنامه ثبت اختراع، هرگونه تخلف یا نقض حقوق محتمل آتی را نیز مدنظر قرار داده و مورد رسیدگی و ملاحظه قرار می دادیم. متاسفانه این امر ممکن نیست به طوریکه ما مجبور هستیم با عدم توانائی خود در پیش بینی هرگونه نقض حقوقی در آینده زندگی کنیم. ما تنها تجربه و تصور یا تجسم خود را جهت از عهده بر آمدن این قبیل وقایع و رخدادهای آتی دارا هستیم. تنها را خروج از این وضعیت نو میدانه وارونه، (دکترین تعادل) است.
لازم به ذکر است که از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون، قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب ۱/۴/۱۳۱۰ و اصلاحات بعدی آن و آیین نامه های مربوط به آن ملغی می شود. قانون مربوطه که مشتمل بر 66 ماده در جلسه مورخ هفتم آبان ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و شش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی طبق اصل هشتاد و پنجم (۸۵) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب گردید و پس از موافقت مجلـس با اجراء آزمایشی آن به مدت پنج سـال در تـاریخ ۲۳/۱۱/۱۳۸۶ به تأیید شورای نگهبان رسید.دانلود مطلب:
لینک کوتاه مطلب: https://vakilp1.com/?p=5453

ما را در تلگرام دنبال کنید

دفتر وکالت شاهین قیصری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz
دفتر وکالت شاهین قیصری
مشاوره حقوقی رایگان
دفتر وکالت ما با وجود وکیل پایه یک دادگستری و تجربه فراوان در عرصه حقوقی، کیفری، خانوادگی و ملکی میتواند به عنوان مشاور حقوقی در کنار شما عزیزان باشد. شما در کنار ما میتوانید از مشاوره رایگان و حق الوکاله شرایطی بهرمند شوید. مشاوره در این دفتر وکالت رایگان بوده، و شما عزیزان میتوانید بصورت تلفنی و آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری ما، آقای شاهین قیصری مشاوره بگیرید. جهت مشاوره حضوری تماس گرفته و نوبت خود را رزرو نمایید. پس با ما تماس بگیرید ...
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری