رشاء و ارتشاء | رشا و ارتشا | جرم رشوه | قانون رشوه

موضوع این مقاله در خصوص رشاء و ارتشاء در قوانین فعلی ایران می باشد. رشاء یا رشوه دادن را می توان به معنی (دادن وجه، مال یا سند تسلیم وجه یا مال به مامورین دولت یا کارکنان شاغل در نهاد های عمومی و سایر افراد مذکور در قوانین برای انجام یا عدم انجام وظایف مرتبط با اداره یا سازمان محل اشتغال آن ها) و ارتشاء یا رشوه گرفتن را به معنی (اخذ وجه، مال یا سند تسلیم وجه یا مال از سوی ماموران دولت یا کارکنان مشاغل در نهاد های عمومی و سایر افراد مذکور در قانون برای انجام یا عدم انجام وظایف مرتبط با اداره یا سازمان محل اشتغال آن ها) دانست.

در مورد موضوع قابل گذشت بودن جرم رشاء و ارتشاء، باید بگوییم که قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری (مصوب سال 1367 و نیز ماده 727 قانون تعزیرات مصوب سال 1357) ذکری از قابل گذشت بودن این جرائم به میان نیاورده اند. بنابراین این جرائم را باید زمره جرائم برخوردار از ماهیت عمومی و غیر قابل گذشت دانست، و گذشت شاکی را تنها به عنوان یک کیفیت مخففه محسوب کرد.
عناصر مادی این دو جرم را میتوان در سه ماده زیر جستجو کرد:
1- ماده 3 قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری مصوب 1367
2- ماده 592 قانون مجازات اسلامی
3- ماده 590 قانون مجازات اسلامیدانلود مطلب:
لینک کوتاه مطلب: https://vakilp1.com/?p=4346

ما را در تلگرام دنبال کنید

دفتر وکالت شاهین قیصری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz
دفتر وکالت شاهین قیصری
مشاوره حقوقی رایگان
دفتر وکالت ما با وجود وکیل پایه یک دادگستری و تجربه فراوان در عرصه حقوقی، کیفری، خانوادگی و ملکی میتواند به عنوان مشاور حقوقی در کنار شما عزیزان باشد. شما در کنار ما میتوانید از مشاوره رایگان و حق الوکاله شرایطی بهرمند شوید. مشاوره در این دفتر وکالت رایگان بوده، و شما عزیزان میتوانید بصورت تلفنی و آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری ما، آقای شاهین قیصری مشاوره بگیرید. جهت مشاوره حضوری تماس گرفته و نوبت خود را رزرو نمایید. پس با ما تماس بگیرید ...
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری