رفع تصرف عدوانی | تصرف عدوانی | رفع تصرف

ممکن است شخصی در یک برهه زمانی، ملکی را در تصرف خود داشته باشد، اما شخص دیگری بدون رضایت او و بصورت غیر قانونی ملک را از تصرف وی خارج کند. در چنین حالتی متصرف سابق میتواند اعاده تصرف را بخواهد و دادخواست رفع تصرف عدوانی مطرح نماید.

تصرف عدوانی هم جنبه حقوقی دارد و هم جنبه کیفری. به عبارت دیگر دعوی تصرف عدوانی هم در دادگاه حقوقی قابل طرح است و هم در دادگاه کیفری. با این تفاوت که در دعوی حقوقی تصرف عدوانی، صرف متصرف سابق بودن خواهان برای ارائه دادخواست کافی است، اما در تصرف عدوانی کیفری، شاکی باید حتماً مالک رسمی ملک باشد.
متصرف سابق خواهان دعوی و متصرف کنونی خوانده دعوی است. دعوی تصرف عدوانی در دادگاه محل وقوع ملک طرح می شود. دعوی تصرف عدوانی به محض صدور حکم قابلیت اجرائی دارد و به تجدید نظر از آن اجرای حکم را به تاخیر نمی اندازد. بنابراین پس از صدور حکم مبنی بر رفع تصرف عدوانی، اجراییه صادر می شود و رای اجرا می شود.

ارکان دعوی رفع تصرف عدوانی عبارت است از، اثبات تصرف سابق خواهان، اثبات تصرف فعلی خوانده و غیر قانونی بودن تصرف فعلی. در دعاوی تصرف عدوانی به مالکیت رسیدگی نمی شود و فقط به سابقه تصرف شخص خواهان و عدوانی بودن تصرف خوانده رسیدگی می شود.دانلود مطلب:
لینک کوتاه مطلب: https://vakilp1.com/?p=4364

ما را در تلگرام دنبال کنید

دفتر وکالت شاهین قیصری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz
دفتر وکالت شاهین قیصری
مشاوره حقوقی رایگان
دفتر وکالت ما با وجود وکیل پایه یک دادگستری و تجربه فراوان در عرصه حقوقی، کیفری، خانوادگی و ملکی میتواند به عنوان مشاور حقوقی در کنار شما عزیزان باشد. شما در کنار ما میتوانید از مشاوره رایگان و حق الوکاله شرایطی بهرمند شوید. مشاوره در این دفتر وکالت رایگان بوده، و شما عزیزان میتوانید بصورت تلفنی و آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری ما، آقای شاهین قیصری مشاوره بگیرید. جهت مشاوره حضوری تماس گرفته و نوبت خود را رزرو نمایید. پس با ما تماس بگیرید ...
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری