مهریه تا 110 سکه | قانون جدید مهریه | قانون مهریه | وکیل مهریه

سوالی که بسیار برای خانم ها مطرح می شود، این است که آیا با توجه به قانون حمایت از خانواده مصوب 1391/12/1 که در ماده 23 آن صرفاً مهریه تا سقف 110 سکه را مشمول ماده 3 قانون نحوه محکومیت های مالی دانسته و در خصوص مازاد، ملائت زوج را ملاک پرداخت دانسته است.

این ابهام وجود دارد که اولاً مفهوم مخالف قسمت اخیر ماده در خصوص مازاد 110 سکه چیست؟ یعنی آیا در خصوص 110 سکه ملائت زوج ملاک نیست و حتی اگر معسر هم باشد، محکوم به حبس است؟ و اینکه 110 سکه مشمول ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی دانسته؟ آیا شامل اصلاحیه بند (ج) ماده 18 آیین نامه اجرائی موضوع ماده 6 قانون نحوه محکومیت های مالی که به نوعی در این آیین نامه اصل بر اعسار قرار داده است و خواهان می بایست بدواً ملائت خوانده را اثبات و سپس تقاضای اعمال ماده 3 نماید. در خصوص صدور 110 سکه هم این آیین نامه لازم الاجرا است یا با توجه به تصویب ماده 22 اخیر آیین نامه فسخ تلقی می شود؟
در پاسخ می توان گفت برابر ماده 2 قانون حمایت از خانواده مصوب 91/12/1 وصول مهریه تا سقف 110 سکه مشمول مقررات ماده 3 قانون نحوه محکومیت های مالی است. در نتیجه چنانچه زوج علی رغم ملائت از پرداخت آن خودداری نماید، به درخواست زوجه حبس می شود و نسبت به مازاد بر این مقدار مقررات قابل اعمال نخواهد بود. اما این امر مانع نخواهد بود که زوجه نسبت به مازاد از 110 سکه مهریه، اموال زوج را از طریق معرفی به اجرای احکام، توقیف و استیفا نماید. اما بطور کلی در مورد تعهد به پرداخت مهریه به هر میزان در فرض عدم اطلاع از اعسار یا ایسار زوج، اصل بر اعسار است و خلاف آن نیاز به اثبات دارد.دانلود مطلب:
لینک کوتاه مطلب: https://vakilp1.com/?p=4536

ما را در تلگرام دنبال کنید

دفتر وکالت شاهین قیصری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارید

avatar
wpDiscuz
دفتر وکالت شاهین قیصری
مشاوره حقوقی رایگان
دفتر وکالت ما با وجود وکیل پایه یک دادگستری و تجربه فراوان در عرصه حقوقی، کیفری، خانوادگی و ملکی میتواند به عنوان مشاور حقوقی در کنار شما عزیزان باشد. شما در کنار ما میتوانید از مشاوره رایگان و حق الوکاله شرایطی بهرمند شوید. مشاوره در این دفتر وکالت رایگان بوده، و شما عزیزان میتوانید بصورت تلفنی و آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری ما، آقای شاهین قیصری مشاوره بگیرید. جهت مشاوره حضوری تماس گرفته و نوبت خود را رزرو نمایید. پس با ما تماس بگیرید ...
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری
دفتر وکالت شاهین قیصری